Dlaczego taniec klasyczny potocznie nazywamy baletem?

Wokół rozróżnienia na balet i taniec klasyczny w codziennej komunikacji narosło wiele nieporozumień. Czy idąc do opery oglądamy taniec klasyczny? A może widząc uczniów szkół artystycznych w trakcie ćwiczeń obserwujemy balet? Oto rozwiązanie częstego dylematu:

taniec klasyczny = technika taneczna
balet = spektakl sceniczny podczas którego tancerze wykonują taniec klasyczny

Uczniowie na salach ćwiczeń wykonują zatem taniec klasyczny, ale gdy poczas spektaklu tańczą na scenie, biorą udział w balecie.

Techniki tańca

 • Taniec klasyczny

  Jak sama nazwa wskazuje, taniec klasyczny to najbardziej kanoniczna forma artystycznego ruchu. To on stanowi podstawę większości nowoczesnych stylów tanecznych, on króluje na operowej scenie. Lekcja tańca klasycznego ma bardzo sprecyzowaną strukturę. Składają się na nią m.in. ćwiczenia przy drążku i na środku sali, skoki i pointy. Wieloletnia nauka baletu pozwala na osiągnięcie niebywałych umiejętności ruchowych, np. niezwykłej pracy rąk i korpusu, wyjątkowej gibkości i skoczności.

 • Taniec współczesny

  Technika pozwalająca na swobodny wyraz artystyczny, akcentująca emocje tańczącego. Opiera się na elementach zaczerpniętych z wielu stylów tanecznych (jazz, modern dance), może zawierać także elementy akrobatyki. Jego źródło stanowi taniec klasyczny.

Techniki wspomagające

Techniki wspomagające – doskonale przygotowują ciało do nauki właściwych technik tanecznych. Wzmacniają wybrane grupy mięśni, bezpiecznie rozciągają, wyrabiają umiejętności izolowania ruchów.

 • Pilates

  To połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Wzmacnia mięśnie bez ich nadmiernego rozbudowywania, odciąż kręgosłupa, poprawia postawę, uelastycznia ciało. Stanowi optymalny zestaw ćwiczeń, polecany dla wszystkich niezależnie od płci i wieku. Pomaga utrzymać sprawność ciała, zdrowie fizyczne i psychiczne.

 • Barre au sol

  Łączy jogę, pilates i elementy techniki tańca współczesnego. Ćwiczenia wykonywane są na leżąco lub siedząco, a zatem odciążają kręgosłup. Doskonale przygotowuje do ćwiczeń techniki tańca klasycznego, zarówno przy drążku, jak i na środku sali.Innymi słowy – balet dla dorosłych w ciekawej formie.