Co jedzą baletnice?

Co jedzą baletnice? Czy są na specjalnej diecie? A może nie mogą jeść słodyczy? W kolejnym wpisie z cyklu Fakty i mity  wyjaśniamy, czym jest dieta baletnicy i… czy w ogóle istnieje?

Co jedzą baletnice?

Co jedzą baletnice? Wdzięk i gracja, z jaką poruszają się baletnice zachwycają każdego widza, który zasiada na widowni Teatru Cortiqué. Nie wszyscy jednak wiedzą, że za tą lekkością kryje się atletyczna siła! Dzięki niej tancerze mogą wykonywać nawet bardzo trudne kroki. Widzowie często nie zdają sobie nawet sprawy, jak wiele wysiłku tancerz włożył w ich przygotowanie.

Co jedzą baletnice? Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.

Co jedzą baletnice?

Tancerki najczęściej słyszą pytanie: Czy stosujesz jakąś specjalną dietę?

Szczupła sylwetka baletnic często kojarzy się z restrykcyjną dietą. W tym artykule dowiecie, się czym jest dieta baletnicy i… czy w ogóle istnieje!

Co jedzą baletnice – fakty i mity

Czy istnieje jedna określona dieta baletnicy?

MIT

Co jedzą baletnice? Już na samym początku obalamy mit, który dotyczy diety baletnicy. Na pewno chociaż raz natknęliście się na specjalnie przygotowane diety dla baletnic oraz „przepisy na sukces”. Niestety większość z nich dotyczy wyłącznie posiadania bardzo szczupłej sylwetki. Aż włosy się jeżą na głowie!

Wszystkie reklamowane i opisywane w Internecie diety często nie są konsultowane z lekarzem lub dietetykiem. Nie radzimy zatem nikomu ślepo naśladować przypadkowo znalezionych jadłospisów czy nawyków żywieniowych.

Co jedzą baletnice - Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź w Poznaniu

Czy baletnice mają jasno określoną dietę?

Czy baletnice są faktycznie na diecie?

TROCHĘ MIT, A TROCHĘ FAKT

Dieta najczęściej kojarzona jest z odchudzaniem. Nic bardziej mylnego. Jest to po prostu sposób odżywiania. Na diecie jest każdy z nas. Dlaczego? Dlatego, że wszyscy jemy, żeby żyć.

Zatem jeśli rozumieć, że to, co jedzą baletnice, jest związane z odchudzaniem, to jest to mit. Tancerki nie mogłyby się przecież odchudzać przez całe swoje zawodowe życie!

Faktem jest to, że baletnice są na diecie, gdy rozumiemy przez to pewne utrwalone nawyki żywieniowe.

Jakie one są? Przede wszystkim zdrowe. Baletnice wiedzą, że jeśli mają utrzymać dobrą kondycję, powinny dbać o jakość swoich posiłków. Każdy posiłek powinien być odpowiednio zbilansowany i bogaty w składniki odżywcze:

  • białka np. pochodzące z chudego mięsa, jajek i niskotłuszczowego nabiału,
  • węglowodany znajdujące się w warzywach,
  • ciemny makaron/ryż, sporadycznie spożywany chleb,
  • cukry pochodzące z owoców pełnych witamin.
Co jedzą baletnice? Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje do sesji zdjęciowej.

Szczupła sylwetka baletnic to nie tylko odpowiednia dieta.

Unikają natomiast produktów przetworzonych i „kupnego” jedzenia:

  • fast foodów,
  • produktów tłustych,
  • bogatych w cukier słodyczy, ciast i lodów.

Dieta baletnicy polega przede wszystkim na umiejętnym rozpoznawaniu produktów zdrowych i pełnowartościowych oraz właściwym włączaniu ich w swój codzienny jadłospis.

Czy szczupła sylwetka baletnic wynika tylko z diety?

MIT

To, co jedzą baletnice, a do tego przestrzeganie utrwalonych nawyków żywieniowych sprawiają, że łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę. Co jeszcze?

Tancerki codziennie muszą sprostać wielogodzinnej, wymagającej aktywności fizycznej.

Dzień pracy tancerki zazwyczaj trwa od 10:00 do 14:00 (rozpoczyna go lekcja tańca klasycznego, a następnie odbywają się próby do spektaklu). Większość tancerek przychodzi do pracy już na godzinę 9:00, by we własnym zakresie rozgrzać mięśnie i stawy przed przystąpieniem do lekcji.

Naszym uczennicom polecamy chociaż 5 minut własnej rozgrzewki przez rozpoczęciem pierwszego ćwiczenia – na przykład wtedy, gdy nauczyciel sprawdza obecność. To dobry nawyk, który zaprocentuje uznaniem w oczach pedagoga, a mięśnie podziękują Wam większą gotowością do pracy już od pierwszego ćwiczenia.

Co jedzą baletnice? Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje do sesji zdjęciowej w Poznaniu.

Każdy dzień baletnicy składa się z intensywnego wysiłku fizycznego.

Po przerwie w ciągu dnia, podczas której odbywa się wiele prób, tancerze wracają do pracy na godzinę 18:00 (często nieco wcześniej, by znów poprzez rozgrzewkę na nowo pobudzić ciało do aktywności). Wówczas ponownie odbywają się próby lub trwają spektakle. Wyczerpujący dzień pracy kończy się dla tancerzy o godzinie 22:00 lub później. Przez ten cały czas są oni w ruchu!

Nic dziwnego, że taka dawka aktywności fizycznej procentuje szczupłą i umięśnioną sylwetką. Uczniowie szkół baletowych, łącząc edukację ogólnokształcącą z pasją do tańca, codziennie zapewniają sobie sporą dawkę ruchu. Sami najlepiej wiecie, jak zmęczone potrafi być Wasze ciało po lekcji baletu, kończącej intensywny dzień!

Co jedzą baletnice? Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje do sesji w Poznaniu.

Lekkość ruchu to podstawa w balecie.

Czy lekkość ruchu baletnicy zależy od wagi jej ciała?

TROCHĘ MIT, A TROCHĘ FAKT

Waga tancerki nie jest bez znaczenia. Szczupłość pomaga wyżej wyskoczyć, podnieść nogę czy uzyskać większą lekkość poruszania się. Partnerowi zaś ułatwia podnoszenie partnerki. Lekkość ruchu nie zależy jednak tylko od wagi ciała. To przede wszystkim odpowiednia technika wykonywania elementów tanecznych.

Poprawne rozłożenie napięcia mięśniowego w ciele pomaga różnicować dynamikę ruchu. Dzięki dobrej technice ciało jest w stanie wykonywać zarazem ruchy delikatne, jak i bardzo energiczne.

Co jedzą baletnice? Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje do sesji zdjęciowej w Poznaniu.

Nawet baletnice mogą pozwolić sobie na słodkości.

Czy baletnice mogą jeść słodycze?

FAKT

Oczywiście! Małe odstępstwa od diety bogatej w zdrowe i pełnowartościowe produkty nie będą mieć tragicznych rezultatów. Jeśli raz w tygodniu pozwolicie sobie na kawałek ciasta lub nad morzem zjecie gofra z owocami i bitą śmietaną, nie staniecie się od razu cięższe o 10 kg.

Pod warunkiem, że na co dzień na Waszych talerzach jest zdrowo i kolorowo. Ważne, by do kwestii odżywiania podchodzić rozsądnie i świadomie dobierać spożywane produkty w odpowiedniej ilości.

Macie pytania o dietę baletnicy? Napiszcie do nas!