Co to są pointy?

Co to są pointy? Zapewne każdy, kto fascynuje się tańcem klasycznym widział kiedyś te twarde baletki, w których baletnice tańczą na czubkach palców. Dzięki pointom taniec nabiera lekkości, a baletnica wręcz unosi się w powietrzu.

Co to są pointy?

Pointy to rodzaj baletek, które posiadają charakterystyczną budowę. Wytwarza się je, sklejając wiele warstw różnej grubości kartonu i materiału. Czubki point robi się także z gipsu, natomiast ich podeszwy wykonane są ze skóry. Część zewnętrzną pokrywa się najczęściej satyną w odcieniu bladego różu, nazywanego różem baletowym.

Co to są pointy ? Uczennice Szkoły Baletowej występują w Teatrze Cortiqué

Do czego służą pointy?

Pointy wykorzystywane są w nauce tańca klasycznego. Do tańca na pointach należy być przygotowanym zarówno fizycznie jak i psychicznie, ponieważ jest to zwieńczenie umiejętności tancerki.

Kiedy warto pomyśleć o pierwszych pointach?

O rozpoczęciu pracy nad exercices na pointach decyduje pedagog na odpowiednim etapie edukacji W tej kwestii niezwykle istotna jest cierpliwość.

Zbyt szybkie rozpoczęcie tańca w pointach może wpłynąć negatywnie nie tylko na stopy. Może być też częstą przyczyną wielu kontuzji. Niezbędne są umiejętności fizyczne i duża dojrzałość psychiczna.

Co to są pointy? Jezioro łabędzie - miniatura w wykonaniu uczennic Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź

Jak dobrać pointy?

Pointy powinny być dopasowywane indywidualnie. Istnieje jednak kilka rad, które mogą być pomocne przy ich wyborze:

• Pointy powinny być idealnie dopasowane do rodzaju stopy. Warto zwrócić uwagę na: wysokość podbicia, szerokość i długość stopy, wielkość poszczególnych palców oraz ich ułożenie.
  • Warto udać się po radę do swojego nauczyciela baletu lub do specjalisty, który zajmuje się doborem tego rodzaju obuwia.
  • Najważniejsze jest indywidualne odczucie, które towarzyszy mierzeniu point. Specjaliści mogą polecić różne modele, jednak to tancerka powinna podjąć decyzję, w którym rodzaju czuje się najlepiej.
  • Pointy to praktycznie jedyne obuwie, które dobieramy według naszego komfortu i zdrowia, a nie według naszego gustu.
  • Ważne jest, by w trakcie przymiarek nie zapomnieć o wkładkach ochronnych na palce, których będziemy używać razem z pointami.

Nasi uczniowie pod okiem pedagogów rozpoczynają swoją przygodę z pointami, wtedy, gdy pozwala im na to ich ciało i psychika. Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z tańcem klasycznym w naszej Szkole Baletowej w Poznaniu i przekonania się, jak piękny potrafi być balet i oczywiście taniec na pointach!