Fakty i mity o balecie

Fakty i mity o balecie to temat, który wciąż budzi duże zainteresowanie. Balet był kiedyś elitarną sztuką i do dziś budzi sporo kontrowersji. Na jego temat powstaje również wiele mitów. Dziś postaramy się uchylić Wam rąbka tajemnicy baletowej rzeczywistości i zmierzyć się z pytaniami, plotkami, a także przedstawić Wam fakty i mity o balecie.

 

fakty i mity o balecie Szkoła BAletowa Anny Niedźwiedź w Poznaniu

FAKTY I MITY O BALECIE 

MIT NR 1

Czy potrzeba specjalnych predyspozycji, by rozpocząć naukę baletu?

Trochę fakt, trochę mit

Nauki tańca klasycznego może podjąć się każdy, stąd w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź proponujemy zajęcia baletowe dla najmłodszych już od 3 roku życia, a także zachęcamy dorosłych do zapoznania się z naszą ofertą!

Taniec klasyczny:

 • wspaniale kształtuje sylwetkę,
 • wzmacnia ciało,
 • uczy gracji,
 • buduje rozciągnięcie i mobilność ciała, muzykalność oraz wrażliwość na piękno sztuki.

W takiej perspektywie balet jest dla każdego!

 

fakty i mity o balecie balet w Poznaniu

 

Myśląc jednak o kształceniu zawodowym w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca, podczas egzaminu wstępnego sprawdzane są predyspozycje fizyczne kandydata.

Zaliczamy do nich:

 • proporcjonalną sylwetkę,
 • długie, smukłe kończyny oraz szyję,
 • otwartość w biodrach,
 • stopień rozciągnięcia,
 • budowę stopy,
 • ewentualne wady postawy.

Równie ważne są predyspozycje psychiczne, o których jednak przekonać można się tylko, stając twarzą w twarz z baletową codziennością. Mowa tu o takich cechach charakteru jak: niegasnąca motywacja do pracy, sumienność, precyzja, siła woli oraz niezrażanie się niepowodzeniami. Zawodowa edukacja w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Poznaniu kształtuje zarówno ciało, jak i charakter.

 

MIT NR 2

Czy baletnica musi być na diecie?

Mit

Dieta to dostosowanie ilości i rodzaju pokarmu do potrzeb organizmu. Często przez dietę rozumie się restrykcyjne ograniczenia żywieniowe prowadzące do szczupłej sylwetki – ten mit obalamy. Najważniejsze jest, by tancerki dbały o jakość spożywanych produktów, a ich ilość dostosowywały do indywidualnych potrzeb organizmu.

 

fakty i mity o balecie w Poznaniu Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź

 

Mitem jest powszechnie panująca opinia, że baletnica, żeby zachować szczupłą sylwetkę, musi nie dojadać lub jeść wyłącznie niskokaloryczne produkty. Baletnice, świadome jak ważne jest dla nich zdrowe i silne ciało, które sprostać może wymagającym tanecznym wyzwaniom, najczęściej same dbają o to, by na ich talerzach było zdrowo.

Najważniejsze, by każdy posiłek zawierał produkty bogate w składniki odżywcze, czyli: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i sole mineralne. Oczywiście ważne są proporcje wyżej wymienionych składników i sposób przygotowania pożywienia, a także picie dużej ilości wody.

 

fakty i mity o balecie Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź w Poznaniu

Czy balet jest trudny?

Fakt

 • Technika tańca klasycznego wymaga niezwykłej precyzji wykonywania ruchów, dzięki czemu zaangażowane jest całe ciało ćwiczącego. Przykładając się do każdego z ćwiczeń nie sposób się nie zmęczyć! Im ciężej pracuje się na sali baletowej, tym wspanialsze efekty można osiągnąć na scenie prezentując lekkość tańca.
 • Cały sekret delikatności baletnic tkwi w umiejętnym spięciu mięśni głębokich korpusu, precyzyjnych pas (z franc. kroki) wykonywanych nogami i delikatnych ruchach rąk i głowy – wierzcie na słowo, lub przekonajcie się sami, że połączenie siły, precyzji i wdzięku jest trudne!

fakty i mity o balecie pointy balet w Poznaniu

 

Czy balet jest nudny?

Mit

Zajęcia baletowe prowadzone przed pedagogów, którzy dzielą się swoją pasją, nie mogą być nudne! Są natomiast wymagające pod każdym względem, stąd podczas nich uczniowie zdobywają nie tylko umiejętności taneczne, ale także pracują nad swoją wytrwałością, koncentracją i precyzją.

 

fakty i mity o balecie uczennice Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź

 

 • Zajęcia w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź i w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca są nastawione na zdobywanie umiejętności z zakresu techniki tańca klasycznego, które uczniowie następnie prezentują w spektaklach występując na profesjonalnej scenie w Teatrze Cortiqué lub nawet w Teatrze Wielkim.
 • Wypracowanie techniki, która pozwala na takie wyróżnienie i przyjemność, jaką jest udział w spektaklu, wymaga często wielokrotnego powtarzania jednej sekwencji ruchów. Wracamy tu do wyżej poruszonego zagadnienia – balet nie jest prosty, zatem wymaga cierpliwości i zaangażowania. Każde zajęcia to też piękna muzyka, magiczna aura sali baletowej, ciekawe zadania, koleżanki i pedagog, którzy podzielają pasję – w takim towarzystwie balet nigdy się nie nudzi, wystarczy tylko chcieć go lubić!

 

Czy balet jest tylko dla małych dziewczynek?

Mit

Fakty i mity o balecie często nie do końca sprawiedliwie mówią o tej kwestii. Balet nie jest ani tylko dla małych, ani tylko dla dziewczynek. Zajęcia z tańca klasycznego przeznaczone są dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tej pięknej dziedzinie sztuki. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź zapraszamy na zajęcia osoby w każdym wieku, także dorosłych.

Chętnie witamy też chłopców i panów – cenimy, że stają się oni partnerami naszych uczennic, pozwalając odkryć nowe oblicze tańca klasycznego, jakim jest partnerowanie.

 

Każdy, bez względu na wiek i płeć może odnaleźć w balecie coś, co stanie mu się wyjątkowo bliskie, gdyż zajęcia z tańca klasycznego to nie tylko chodzenie na palcach i różowe tiulowe spódniczki. Taniec klasyczny wyjątkowy rodzaj aktywności fizycznej, kształtowanie poprawnej sylwetki, pozytywnych cech charakteru i  wrażliwości na sztukę!

 

Zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza tych mniej śmiałych, by poznali balet i dołączyli na zajęcia w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź.