Jak ubrać się na balet?

Jak ubrać się na balet? Strój tancerza powinien być wygodny i nie krępować ruchów. W co ubrać się na zajęcia? Zaraz wszystko będzie jasne!

Występujący na scenie tancerze wywołują w widzach wiele emocji. Dech w piersiach mają zapierać nie tylko piękne ruchy, ale również wygląd artystów. Balet to sztuka estetyki. Nie ma tu miejsca na niesforne koki, niedbały strój czy makijaż. Tancerze wychodząc na scenę, mają wyglądać pięknie i schludnie. Nawyki związane z dbaniem o każdy detal są bardzo istotne dla artystów. Wypracowuje się je już od najmłodszych lat, podczas ćwiczeń na salach baletowych.

 

jak się ubrać na balet w Poznaniu? Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź

Jak ubrać się na balet? Tak jak nasza uczennica!

Jak ubrać się na balet – lekcje w salach ćwiczeń

W naszej szkole naukę baletu rozpoczynają dzieci w wieku 3 lat! Nauka odbywa się oczywiście poprzez zabawę, ale już podczas pierwszych lekcji pedagodzy zwracają uwagę na prawidłową postawę ciała oraz na to, jak ubrać się na zajęcia baletowe.

 

Jak ubrać się na balet w Poznaniu

Elementy stroju baletowego

Podczas zajęć baletowych strój musi być dostosowany do wykonywanych przez tancerzy ruchów. Jak przygotować się na lekcje tańca klasycznego? W torbie baletnicy powinny znajdować się:

  • kostium baletowy,
  • baletki,
  • rajstopy,
  • tunika,
  • a na głowie odpowiednia fryzura 🙂

Kostium baletowy – to jednoczęściowe body wykonane z elastycznego materiału. Kostiumy baletowe nie mogą krępować ruchów tancerzy. Na rynku dostępne są body w wielu kolorach i wzorach. Warto przymierzyć kilka, żeby sprawdzić, który jest dla nas najbardziej odpowiedni.

Baletki – plastyczne, miękkie baletki to podstawa na zajęciach baletowych. Baletki nie mogą być zbyt luźne, ani zbyt opięte. Najlepiej przymierzyć kilka par i porównać je ze sobą. W zależności od wymagań pedagoga prowadzącego zajęcia, baletki powinny mieć troczki (tasiemki) lub gumki.  Miękkie baletki można również wykorzystać podczas innych zajęć np. stretching, joga, pilates,  contortion.

 

jak ubrać się na balet Szkoła Baletowa balet w Poznaniu

 

Pointy – baletki o twardych czubkach stosowane przez uczniów starszych klas

Rajstopy – przypominają zwykłe, ale wykonane są z bardziej elastycznych materiałów, które nie krępują ruchów. Na lekcjach baletu najlepiej mieć na sobie rajstopy w kolorze łososiowym, ecru lub bladoróżowym, bo pięknie prezentują linię nogi.

Tunika – to tzw. spódniczka baletowa. Używana jest jako element dodatkowy w stroju tancerza. Można kupić ją w różnych kolorach, fasonach i różnej długości. 

Fryzura na zajęcia baletowe – najlepiej sprawdza się prosty kok, który nie przeszkadza tancerzom podczas zajęć. Upięte włosy nie przesłaniają twarzy i szyi.

Elementy dodatkowe podczas lekcji tańca klasycznego

Do podstawowych elementów stroju baletowego możemy dodatkowo dobrać:

  • ocieplacze na stopy,
  • getry,
  • spodnie dresowe.

Do czego potrzebne są ocieplacze? Używa się ich zazwyczaj podczas przejścia z szatni na salę baletową, pomagają rozgrzać stopy i utrzymać ciepło na początku zajęć. Rozgrzewkę można rozpocząć w ocieplaczach, później należy je zdjąć, gdy stopy będą już rozgrzane.

 

Jak się ubrać na balet w Poznaniu? Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź

 

Getry– to element dodatkowy w stroju tancerza. Podobnie jak w przypadku ocieplaczy mają rozgrzać ciało i przygotować je do zajęć.

Spodnie i bluzy dresowe –  pomiędzy próbami lub lekcjami tancerze często chodzą w spodniach i bluzach dresowych, które pomagają utrzymać ciepło i są wygodne.

Baletki oraz stroje na lekcje tańca klasycznego możecie kupić w naszym saloniku baletowym. Macie pytania? Śmiało piszcie!