Jak wybrać pointy?

Jak wybrać pointy? To pytanie zadają nam nasi uczniowie, a my wiemy dobrze, że na temat pointów krąży wiele mitów i legend, które dzisiaj postaramy się wyjaśnić!

Pointy to atrybut baletnicy. Nic więc dziwnego, że doczekały się wielu mitów, które powstały na ich temat. Uchylamy rąbka tajemnicy i przedstawiamy Wam pointy takimi, jakie są naprawdę!

Jak wybrać pointy – podstawowe informacje

Pointy to specjalny typ baletek, które dzięki swojej budowie umożliwiają noszącej je tancerce wspiąć się na czubki palców. Ich pojawienie związane jest z reformą kostiumu baletowego, która miała miejsce w XIX wieku.

Wówczas najchętniej podziwianym tematem widowiska baletowego były romantyczne zmagania ludzi z pozaziemskimi zjawami – co związane jest z nazwą epoki: romantyzmem. Pointy miały nadać tancerkom lekkości w ruchu, by widzowi łatwiej było się przenieść w romantyczną nieziemską scenerię baletu.

Jak wybrać pointy? Szkoła baletowa poznań

Baletnice poruszając się jedynie na czubkach palców sprawiać miały wrażenie jakby unosiły się ponad powierzchnią sceny. Jeśli ciekawi Was dalszy ciąg prawdziwej historii o początkach point przeczytajcie koniecznie artykuł naszej pedagog Renaty Dobkowskiej „Na czubkach palców. Historia point.”

Jak wybrać pointy? Fakty i mity!

My tymczasem spieszymy Wam z odpowiedzią na najczęściej pojawiające się fakty i mity o pointach.

Taniec w pointach boli

Mit

Samo poruszanie się na czubkach palców w pointach nie powinno powodować bólu, jednak spełnionych musi być kilka warunków:

  • osoba, która chce założyć pointy, powinna być do tego odpowiednio przygotowana. Tylko dobre wzmocnienie mięśni nóg oraz poznanie, czym jest stabilizacja stawów kostek czy kolan w trakcie baletowych lekcji, zapewni poprawne, bezbolesne, a przede wszystkim bezpieczne używanie point.
  • Pointy powinny być odpowiednio dopasowane do stopy oraz posiadać przyszyte troczki i gumki, które chronią staw skokowy przed szkodliwymi wygięciami. Warto wspomnieć tu, że troczki i gumki każda tancerka powinna przyszywać sobie samodzielnie (lub z pomocą), tak by były odpowiednio dopasowane do stopy.

 

Jak wybrać pointy? szkoła baletowa

 

  • Ważna jest odpowiednia rozgrzewka całego ciała, a przede wszystkim stóp, tak, by było one gotowe sprostać wymagającym ćwiczeniom w pointach. Nie bez powodu pointy są ostatnią z części lekcji tańca klasycznego, o czym z pewnością doskonale wiedzą uczennice Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca.
  • Warto zaopatrzyć się w specjalne wkładki do point. W sklepach z baletowymi akcesoriami możemy znaleźć wkładki: silikonowe, piankowe czy materiałowe. Dzięki nim palce zabezpieczone są przed naciskiem ciężaru naszego ciała, który opieramy wyłącznie na czubkach palców.

Taniec w pointach niszczy stopy

Mit.

Stopy mogą być zniszczone od długotrwałego wysiłku i nieodpowiednio dobranego obuwia. Zatem na dolegliwości mogą skarżyć się tak samo tancerki, jak piłkarze czy łyżwiarze.

Jak wybrać pointy? Szkoła baletowa poznań

Pointy można założyć „od razu”

Mit

Zdecydowanie zaprzeczamy temu stwierdzeniu, bo zależy nam na Waszym zdrowiu!

Zanim rozpoczniemy przygodę z pointami, należy zbudować siłę w nogach. Dzięki odpowiednio przygotowanym mięśniom, które stabilizują staw kolanowy i skokowy (czyli kostkę), a także dzięki wykształconej stopie, możemy używać point w bezpieczny sposób, nie szkodząc swojemu zdrowiu.

Będąc odpowiednio przygotowanym do tańca w pointach, można szybciej uzyskać zadowalające efekty. Po zaledwie kilku lekcjach próba tańca w pointach mogłaby bardziej przypominać poruszanie się na szczudłach. Poza tym nie polecamy rozpoczynać przygody z baletem od skręconej kostki!

W pointach można tańczyć od „….. roku życia”

Mit

Jest to często pojawiające się pytanie, które warto osobno rozważyć, przedstawiając fakty i mity o pointach. To nie wiek jest wyznacznikiem tego, kiedy możliwe jest założenie point i uniknięcie wyżej opisanych niemiłych konsekwencji.

O gotowości tancerki do założenia point decydują jej indywidualne cechy: budowa stopy i jej wypracowana siła, przygotowanie w zakresie znajomości ćwiczeń techniki tańca klasycznego i świadomość ciała, która pozwala na kontrolę napięcia mięśniowego w nogach.

Nie ma z góry wyznaczonego wieku, w którym dzieci mogą zacząć tańczyć w pointach. O tym decyduje pedagog, który obserwując swoich uczniów, jest w stanie stwierdzić, czy są gotowi poradzić sobie z wymaganiami, jakie stawia taniec w pointach.

Pointy mogą założyć tylko profesjonaliści

Mit, ale też trochę fakt!

Jak już wspominaliśmy wcześniej, wszystko zależy od odpowiedniego przygotowania ciała i stóp do rozpoczęcia przygody z pointami. Są one wpisane w zawodową edukację taneczną, dlatego nasi uczniowie z Niepublicznej Szkoły Sztuk Tańca zakładają pointy już w początkowych latach nauki.

Jednak uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź również mają na to szansę!

Tylko nieco później – wszystko dlatego, że liczba godzin zajęć jest ponad dwukrotnie mniejsza, stąd przygotowanie ciała do założenia point trwa ponad dwa razy dłużej. Wszystko jednak zależy od Waszego zaangażowania na zajęciach.

Słuchając korekt, jakie daje Wam pedagog i stosując się do nich, jesteście w stanie osiągać coraz to lepsze efekty prowadzące do założenia w przyszłości wymarzonych point!

 

Jeśli chcielibyście poznać odpowiedź na inne fakty i mity o pointach, napiszcie do nas!