Jak zachowywać się w teatrze?

Jak zachowywać się w teatrze? Oto nasz mały przewodnik! Teatr to miejsce magiczne, w którym widzowie mogą doświadczać niezwykłej atmosfery i bliskości sztuki. Dzisiaj wyjaśniamy, jak zachowywać się podczas zajmowania miejsca na widowni, kiedy pojawić się w teatrze i czy oklaski zawsze są mile widziane w trakcie spektaklu?

O teatrze jako świątyni zaczęto pisać w połowie XX wieku. To popularne porównanie nie miało jednak nic wspólnego z religią. Teatr miał być traktowany jako miejsce szczególne. Już w starożytnej Grecji teatr był wyjątkowy ze względu na to, że tutaj widzowie spotykali się z nauką, kulturą i sztuką. W ten sposób również i my chcemy postrzegać  Teatr Cortiqué, który ma być okazją do niecodziennych spotkań z muzyką i tańcem.

Jak zachowywać się w teatrze – odpowiedni ubiór

Teatr to miejsce, w którym odpowiedni ubiór ma ogromne znaczenie. Warto więc wybrać swój strój tak, aby podkreślić rangę wydarzenia, na które się wybieramy. Wiele teatrów, zwłaszcza tych współczesnych, pozwala widzom na luźniejszą formę ubioru. Jednak klasyczne widowiska baletowe czy operowe wymagają odpowiedniej oprawy. W Teatrze mile widziana jest klasyczna czerń czy granat, a także sukienki, spódnice lub eleganckie spodnie w przypadku kobiet. Jeśli chodzi o panów, to garnitur lub eleganckie spodnie z koszulą będą właściwymi wyborem.

Pierwsze chwile w Teatrze

Do Teatru należy przyjść odpowiednio wcześnie, aby odebrać zamówiony bilet, zostawić okrycie wierzchnie w szatni, a następnie zająć miejsca na widowni. Większość teatrów w Polsce znajduje się w centrach miast. Z tego powodu liczba miejsc parkingowych (również) dla widzów teatru jest ograniczona. Także z tego powodu powinniśmy nieco wcześniej udać się na spektakl. Punktualne pojawienie się na widowni, to również wyraz szacunku dla występujących artystów, którzy nie powinni czekać na spóźnionych widzów. Z kolei skupienie uwagi tych najmłodszych jest czasami trudne. Pomyślmy więc o ich komforcie i zajmijmy miejsca na widowni odpowiednio wcześniej.

 

Jak dobrze zachowywać się w teatrze - savoir vivre

 

 

Zachowanie i zajmowanie miejsca na widowni

W sytuacji, gdy do teatru przychodzimy z rodziną lub grupą znajomych, a bilety kupuje jedna osoba, to właśnie ona powinna okazać je bileterowi w pierwszej kolejności. Zajmując miejsce na widowni i wchodząc do swojego rzędu, zawsze należy odwrócić się tyłem do sceny i przodem do osób, które wcześniej zajęły już krzesła w naszym rzędzie. Jeśli między rzędami jest zbyt mało przestrzeni, najlepiej wstać i przepuścić osobę, która ma udać się na swoje miejsce. Na widownię nie można przynosić napojów ani jedzenia.

Oklaski w teatrze

Oklaski w teatrze to ogromna radość dla artystów. Brawa są bardzo mile widziane w tych momentach, które widzom najbardziej się podobają. W ten sposób artyści widzą, że spektakl spotyka się z pozytywnym odbiorem. Brawa podczas ukłonów to docenienie pracy wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu.

Widzowie i artyści

Chociaż scena w naszym Teatrze wydaje się dostępna nie tylko dla artystów, ale również dla widzów chcemy, aby granica między występującymi a widownią była widoczna. W teatrze nie należy dotykać elementów scenografii, przechodzących artystów i ich kostiumów. Nawet jeśli artyści podchodzą do widowni bardzo blisko, w dobrym tonie będzie ich obserwowanie. Największą nagrodą i radością dla występujących będą brawa pod koniec spektaklu.

 

Jak dobrze zachowywać się w teatrze? Teatralna etykieta

 

Filmowanie i nagrywanie w teatrze

Wspólnie zadbajmy o to, aby podczas trwania spektaklu nic nas nie rozpraszało. Wyłączmy telefony i nie wykonujmy zdjęć oraz klipów video. Sztukę najlepiej oglądać na żywo.

Opuszczanie widowni

Salę teatralną opuszczamy dopiero po zakończeniu spektaklu i zapaleniu świateł. Wcześniejsze wyjście z sali teatralnej może być odebrane jako brak szacunku do występujących artystów. Pamiętajmy o tym, że opuszczanie swojego miejsca w trakcie trwania spektaklu jest niekomfortowe również dla innych osób, siedzących na widowni.