Jak zrobić dobrą rozgrzewkę?

Jak zrobić dobrą rozgrzewkę? Zaraz wszystko stanie się jasne! Baletowa rozgrzewka to podstawa efektywnej lekcji. W najmłodszych klasach Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca taką baletową rozgrzewkę przeprowadza z uczniami pedagog.

jak zrobić dobrą rozgrzewkę w domu?

 

Na początku każdych zajęć wykonywana jest sekwencja ruchów, które mają na celu:

 • rozgrzanie ciała, poprzez pobudzenie krążenia i wydolności oddechowej,
 • przypomnienie pozycji, w jakiej ustawione jest ciało (czyli wyprostowania – czasem ciężkiej do osiągnięcia po całym dniu spędzonym w szkolnej ławce),
 • pobudzenie układu nerwowego, po to, by krążące po organizmie endorfiny pozwoliły skoncentrować się podczas trwania całych zajęć.

 

jak zrobić dobrą rozgrzewkę w domu? Szkoła baletowa Poznań

Jak zrobić dobrą rozgrzewkę?

Rozgrzewkę można przeprowadzić zarówno na podłodze w formie barre au sol lub elementów stretchingu, jak i przy drążku. Najczęściej rozgrzewka robiona jest „twarzą do drążka”, żeby wraz z początkiem lekcji przypomnieć ciału, jaką właściwą postawę powinno przyjąć i utrzymać przez całe zajęcia.

Przykładowa rozgrzewka:

 • ćwiczenia stóp (między innymi flex-point),
 • krążenia nóg, bioder (na przykład różne wariacje „żabki”),
 • proste port de bras czyli ćwiczenie pozycji rąk w różnych połączeniach ruchowych,
 • wzmacnianie mięśni nóg, rąk, brzucha i pleców, delikatne (!) rozciąganie mięśni i ścięgien.

jak zrobić dobrą rozgrzewkę w domu? balet poznań

Jak zrobić rozgrzewkę, kiedy jesteś w starszej klasie?

Wśród starszych klas mile widziana i zalecana jest rozgrzewka, którą każdy wykonuje indywidualnie.

Dlaczego?

 • ponieważ znane są już Wam ruchy i ćwiczenia, za pomocą których możecie rozgrzać swoje ciało, a Wasz pedagog z pewnością chętnie podpowie w razie wątpliwości jak powinniście je wykonywać lub podrzuci nowe rozwiązania.
 • przed Wami z każdym miesiącem/rokiem stają coraz większe taneczne wyzwania w trakcie lekcji, które zaczynają się już w pierwszym ćwiczeniu, do wykonania których, dzięki rozgrzewce, od samego początku możecie podejść w pełni poprawnie. Tutaj obalamy mit: demi-plie to nie rozgrzewka!
 • znacie już swoje ciało, jego mocne i słabe strony, czasem może macie już za sobą jakąś kontuzję, zatem wiecie, jakie elementy rozgrzewki są przede wszystkim Wam potrzebne.
 • kiedy pierwsza część lekcji tańca klasycznego (drążek) nie jest już rozgrzewką, ponieważ zrobiliście ją sami wcześniej, to już drążek jest właściwą częścią lekcji, podczas której doskonalicie swoje taneczne umiejętności.

jak zrobić dobrą rozgrzewkę w domu? lekcja baletu poznań Jeżyce

Kiedy najlepiej zrobić rozgrzewkę?

 • bezpośrednio przed rozpoczęciem lekcji, ruszać stopami możecie zacząć już na korytarzu!
 • kiedy pedagog sprawdza obecność i przygotowuje się do prowadzenia zajęć, to zawsze zajmuje kilka minut, które Wy możecie dobrze wykorzystać, tak by lekcja tańca od samego początku była efektywna.

 

Trust us! Jesteście tancerzami, zatem Waszym instrumentem pracy jest ciało i to jemu przyda się baletowa rozgrzewka. Póki zapewniamy akompaniament muzyczny w trakcie zajęć… nie musicie rozgrzewać głosu! 🙂

 

Baletowa rozgrzewka – zostań w domu!

Ogromnie popieramy Waszą taneczną aktywność w warunkach domowych – zarówno na co dzień, jak i w dniach wolnych, kiedy pomimo braku szkolnych zajęć tanecznych staracie się doskonalić swoje umiejętności.

 

jak zrobić dobrą rozgrzewkę w domu? uczennice szkoły baletowej Anny niedźwiedź

 

To wspaniały pomysł zwłaszcza w okresie, kiedy dni wolnych przybywa, a przed nami szykują się rozmaite taneczne wyzwania. Wtedy to nie czas na wakacyjny odpoczynek, ale doskonała okazja, by w warunkach domowych rekreację przeplatać z ćwiczeniami. Dobrze zacząć powrót do formy właśnie od baletowej rozgrzewki.

 

Przypomnijcie sobie zatem jak zazwyczaj rozgrzewacie się wspólnie z pedagogiem na lekcji lub co zaobserwowaliście u swoich starszych koleżanek, poszukajcie inspiracji w internecie… i do dzieła!