Próba do spektaklu "Jezioro łabędzie - miniatura"

9 lutego odbyła się pierwsza próba kostiumowa do najnowszej premiery Teatru Cortiqué z udziałem uczniów naszej Szkoły.

Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź jest jedną z niewielu szkół baletowych w Polsce, które mogą pochwalić się unikatową koncepcją kształcenia poprzez praktykę sceniczną. Udział w próbach i spektaklach jest bardzo ważny z punktu widzenia młodych artystów. Dlaczego?

Czym dla artysty jest występ w spektaklu?

Podczas prób i samych przedstawień uczniowie pracują nie tylko nad swoim ciałem, ale również nad emocjami, które towarzyszą występom na profesjonalnej scenie teatralnej. Występ przed publicznością jest zawsze wielkim wydarzeniem dla artysty, szczególnie tego, który po raz pierwszy występuje w teatrze. Nasi uczniowie, tańcząc w spektaklach, mają również okazję obserwować pracę zawodowych i docenianych na scenach w całej Polsce artystów. W przypadku widowiska “Jezioro łabędzie – miniatura” są to Julia Korbańska i Mateusz Sierant, współpracujący z Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Dlaczego uczestniczenie w próbach i spektaklach jest ważne dla naszych uczniów?

Przede wszystkim próby pomagają odnaleźć się młodym artystom na scenie, uczą koncentracji i tego, w jaki sposób poprzez ekspresję ciała wyrazić to, co w kreowanej przez nich postaci jest najważniejsze. Wszystkie próby w Teatrze Cortiqué odbywają się pod okiem naszych pedagogów. W przypadku klasycznego baletu, jakim jest “Jezioro łabędzie – miniatura” praca nad choreografią wymaga ogromnego zaangażowania całego zespołu. — Pierwsza próba łączona, w której wzięli udział uczniowie i profesjonalni tancerze przebiegła bardzo konstruktywnie. Młodzi artyści byli bardzo skupieni i skoncentrowani — mówi Iwona Ratajczak choreograf II sceny w spektaklu.