Nasi uczniowie pokazują swoją pasję!

We wrześniu rozpoczęliśmy Fotograficzny Projekt Edukacyjny dla naszych uczniów. Projekt zakłada, że to właśnie sami uczniowie przygotowują koncepcję sesji, w tym: kostiumy, charakteryzację sceniczną i to, w jaki sposób zaprezentują się przed obiektywem aparatu, Dlaczego ten projekt jest dla nas ważny?

Celem projektu jest zaangażowanie młodych artystów w zaprezentowanie swojej pasji podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej. Dla naszych uczniów sesje zdjęciowe to zupełnie inna forma prezentacji swoich umiejętności. Występ na scenie przed publicznością wymagał od nich innego rodzaju zaangażowania niż występ przed obiektywem.

 uczennica szkoły baletowej anny niedźwieźdź robi szpagat

Uczniowie samodzielnie dobierali stroje do sesji zdjęciowych

Projekt edukacyjny dla uczniów

Jednak dzięki temu, że uczniowie zdobywali praktykę sceniczną poprzez przygotowanie profesjonalnych spektakli teatralnych, (m.in. w Teatrze Cortiqué, w Teatrze Wielkim w Poznaniu, czy w Operze Nova w Bydgoszczy) mogli się wykazać swoimi wszechstronnymi umiejętnościami podczas sesji zdjęciowych.

Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje do sesji zdjęciowej

Baletowe dary jesieni to pomysł uczennic z młodszych klas

Jak wygląda realizacja projektu?

Każda klasa przygotowuje się do sesji indywidualnie. Uczniowie wspólnie podejmują decyzję o tym, w jaki sposób zaprezentują się przed obiektywem. Wykonywane są dla nich portrety i zdjęcia grupowe. Uczniowie sami wybierają miejsce, w którym wykonywana jest sesja i razem ze swoim pedagogiem uzgadniają szczegóły związane z prezentowaniem poszczególnych pozycji. Nad kwestiami technicznymi czuwa pedagog, który również jest obecny podczas sesji zdjęciowej.

O projekcie edukacyjnym mówi Iwona Ratajczak wicedyrektor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu:

Było to trudne zadanie, bo sami uczniowie musieli wyobrazić sobie scenografię, scenę i widza. Dodatkową trudnością było to, że dzieci musiały przez chwilę pozostać w bezruchu, aby zaprezentować daną pozycję, co nie jest łatwym zadaniem. Jednak poradziły sobie z nim wyśmienicie.

Podczas sesji zdjęciowych uczniowie uruchomili nie tylko ogromne pokłady wyobraźni i kreatywności, ale zaprezentowali także umiejętności aktorskie!

Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje w Teatrze Cortiqué w Poznaniu

Inspiracją do sesji zdjęciowej były porcelanowe laleczki

Projekt edukacyjny i jego efekty

Przygotowanie sesji zdjęciowych przez naszych uczniów pokazały, że kontakt dzieci i młodzieży z zawodowymi artystami, występy przed publicznością, czy samodzielne wykonywanie charakteryzacji scenicznej do danego spektaklu doskonale wpisują się w ideę nauczania w naszej szkole.

Edukacja poprzez sztukę przynosi fantastyczne rezultaty!

 

Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź pozuje ze wstęgą

Starsze uczennice przygotowały się do sesji perfekcyjnie

O rezultatach projektu edukacyjnego mówi Dobrochna Figuła – pedagog tańca klasycznego w naszej szkole:

Jestem zachwycona tym, że uczniowie z takim zaangażowaniem rozpoczęli przygotowania do sesji i realizacji tematów. Trzeba również pamiętać, że pomoc rodziców w przygotowaniu dzieci do projektu edukacyjnego jest nieoceniona.

Już sam pomysł sesji spotkał się z entuzjastyczną reakcją wśród dzieci, natomiast przygotowanie projektu w ramach zajęć baletowych oraz realizacja pomysłu dostarczyły nam wszystkim wspaniałych wrażeń.

Podziwiam kreatywność uczniów, umiejętność wcielenia się w rolę i profesjonalnego pozowania. Słyszę też pytania o powtórzenie sesji zdjęciowej w przyszłości!

 

Cieszymy się, że pomysł wzbudza tak wiele pozytywnych emocji wśród dzieci i pedagogów. Projekt realizowany jest w pierwszym semestrze szkolnym. Czekamy na efekty kolejnych sesji!