Od kiedy zacząć naukę baletu?

Od kiedy zacząć naukę baletu? Przygoda z baletem jest marzeniem wielu dzieci. Białe paczki, czy wiązane pointy budzą wśród najmłodszych zachwyt. Okazuje się, że ten zachwyt nie musi pozostać jedynie w sferze marzeń. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Obserwując zainteresowanie baletem u swojego dziecka, nasuwa się na myśl wiele pytań.  Czy moje dziecko jest gotowe, by zmierzyć się z taką przygodą i najważniejsze – od kiedy zacząć naukę baletu?

Od kiedy zacząć naukę baletu ? Uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź tańczy balet

Od kiedy zacząć naukę baletu?

Gdy tylko zauważymy u dziecka zainteresowanie tańcem oraz muzyką!

• Na balet warto zapisywać już dzieci, które ukończyły 3 lub 4 lata, by zapewnić im kontakt z muzyką oraz ruchem już od najmłodszych lat. Zajęcia dopasowane są do możliwości i predyspozycji dzieci.
  • Dzieci nieco starsze (6 lat i więcej) biorą udział w rekrutacji, podczas której przydzielane są do poszczególnych klas.
  • Istnieje też oferta uzupełniająca, która może zainteresować szczególnie dzieci, które chcą podążać ścieżką artystyczną, niekoniecznie związaną z baletem.

Jak wyglądają pierwsze zajęcia baletowe dla dzieci?

Na początku pedagodzy zapoznają się z dziećmi i poznają ich predyspozycje, by w późniejszym etapie dopasować zakres ćwiczeń do umiejętności uczniów. Wszystkie zajęcia dostosowane są do możliwości dzieci. Zajęcia głównie opierają się na:

• ćwiczeniach ogólnorozwojowych,
  • ćwiczeniach rytmiczno-tanecznych,
  • konkretnych ćwiczeniach baletowych.

Z racji tego, że dziecko może dołączyć do Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź w każdym wieku, nie ma ono obowiązku przechodzenia w późniejszym etapie edukacji na poziom zawodowy. Jednak dla tych, którzy chcieliby podążać taką ścieżką, została stworzona Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca w Poznaniu. Powstała ona z myślą o uzdolnionych dzieciach kochających balet, które chciałby przygotowywać się do profesjonalnej kariery scenicznej i zdobyć wykształcenie artystyczne.

Od kiedy zacząć naukę baletu ? Uczennice Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź tańczą balet

Jakie predyspozycje powinno posiadać dziecko?

• Najistotniejszą kwestią jest sama chęć dziecka do uczestnictwa w zajęciach. Dziecko powinno przychodzić na zajęcia dobrowolnie, chcąc poznawać tajniki sztuki baletowej.
  • Taniec oraz ruch powinien sprawiać dziecku radość. Dzięki temu uczeń będzie bardziej angażował się w zajęcia.
  • Mile widziane jest również poczucie rytmu, co z pewnością będzie znaczącym ułatwieniem w przyszłej edukacji baletowej.

Co dają dzieciom lekcje baletu?

• Najbardziej zauważalną korzyścią, która będzie towarzyszyła uczniom do końca życia to idealna postawa ciała. Zmiany w sposobie poruszania będą widoczne już po kilku zajęciach, a wszelkie wady postawy będą skorygowane
  • Efektem pracy będzie też zwiększenie wiedzy dziecka, zarówno w teorii, jak i praktyce
  • Polepszy się umiejętność skupienia i koncentracji, co będzie zauważalne w innych dziedzinach takich jak: obowiązki szkolne, nauka itd.
  • Poznanie struktur różnych dziedzin tańca klasyczny, współczesny i ludowy
  • Polepszenie cech, takich jak: gibkość, zwinność, wytrzymałość, zręczność
  • Zwiększy się również świadomość własnego ciała oraz koordynacja
  • Smuklejsza i zgrabniejsza sylwetka dzięki ciągłym ćwiczeniom ruchowych
  • Uwrażliwienie muzyczne oraz polepszenie poczucia rytmu
  • Przełamywanie nieśmiałości, wewnętrznych barier oraz budowa silnego charakteru
  • Poznanie innych osób, z którymi dziecko będzie mogło podzielać zamiłowanie do wspólnej pasji.

O czym jeszcze warto pamiętać? Zajęcia baletowe powinny być dla dzieci przede wszystkim dobrą zabawą.

Jeżeli dzieci nie są pewne, czy chciałyby uczęszczać na zajęcia baletowe, mogą wziąć udział w organizowanych przez nas od wielu lat Wakacjach i Feriach z Tańcem i Sztuką w Poznaniu, ale również w Letnich Obozach Artystyczno – Akrobatycznych. Przez tydzień dzieci biorą udział w zajęciach artystycznych i warsztatach, które odbywają się pod czujnym okiem naszych wykwalifikowanych pedagogów.