Pedagodzy

Anna Niedźwiedź

dyrektor Szkoły

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tancerka Teatru Wielkiego i Muzycznego w Poznaniu. Od 1994 roku pedagog tańca klasycznego, choreograf. Przez 15 lat w założonej przez siebie Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczyła tańca klasycznego również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej prywatnej szkoły baletowej w Poznaniu, która również jako pierwsza w regionie otworzyłą profil niepubliczny realizujący podstawę ministerialną. Fundatorka i przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej oraz Teatru Cortiqué. Twórczyni ponad 30 spektakli baletowych. Jej poszukiwania unikatowych i nowatorskich środków wyrazu scenicznego zaowocowały zamiłowaniem do łączenia akrobatyki artystycznej i tańca klasycznego wraz z wieloma niszowymi dziedzinami sztuki. Inicjatorka “Festiwalu Bajek” w Poznaniu oraz współtwórczyni Poznańskich Spotkań Baletowych. Jej działalność na polu kultury została doceniona poprzez przyznanie nagrody Osobowość Roku 2017 za zajęcie pierwszego miejsca kategorii kultura w Województwie Wielkopolskim.

Magdalena Kossakowska

koordynator ds. edukacji baletowej; pedagog baletu

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Po jej ukończeniu otrzymała angaż do Teatru Wielkiego w Poznaniu,  po trzech latach otrzymując stanowisko solistki baletu Teatru Wielkiego.Obecnie spełnia się w pracy choreografa i pedagoga  w technice tańca klasycznego, współczesnego oraz musicalowego.

Anna Süli

pedagog baletu i akrobatyki

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, staż w Studium Cyrkowym w Julinku. Ukończone  dwa kierunki: Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, Zarządzanie oświatą w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Pracowała m.in w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Circus Krone w Niemczech, Circuz Renz w Holandii. Laureatka Wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych osiągnięć należy chociażby  Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej; Nagroda Prezesa Pro Sinfoniki Alojzego Łuczaka; Nagroda i Wyróżnienie w 42. Turnieju Pro Sinfoniki pt.:”Ach, jak ten duch pięknie gra”. Choreograf i pedagog tańca klasycznego, akrobatyki, akrobatyki aerial, specjalistka w technice aerobiku.

Angelika Kaczmarek

pedagog baletu

Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołą Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Była solistką w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie zatańczyła główne role, m.in. Odetty-Odylii w „Jeziorze Łabędzim” oraz Mirty w „Giselle”. Pracowała również z Polskim Teatrem Tańca, gdzie jako solistka wykreowała w technice modern m.in. rolę główną rolę kobiecą w „Romeo i Julii” w chor. B. Culberg, czy M de Tourvel w „Niebezpiecznych związkach” i wiele innych partii. Wzięła także udział w musicalu „Disney Fantasy Show” w międzynarodowej obsadzie z solistami z Broadwayu, z którymi podróżowała po całej Europie. Jako pedagog, prowadzi zajęcia w technikach tańca klasycznego dla dzieci i dorosłych, uczy jazz dance i stretching’u, specjalizuje się również w technice aerobiku oraz pilatesu.

Dobrochna Figuła

pedagog baletu

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, tańczyła w spektaklach Teatru Wielkiego w Poznaniu („Dziadek do orzechów”, „Pan Twardowski”, „Faust”, „Romeo i Julia”). W spektaklu “Cylia” wystawianym w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź kreowała tytułową postać Cylii.

Absolwentka politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studentka pedagogiki baletu na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

Dominika Żołądkowska-Szczęsna

pedagog baletu

Wieloletnia uczennica Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz uzyskała tytuł instruktora tańca jazzowego w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Jej pasja i miłość do tańca sprawiły, że związana jest ze Szkołą od początku jej istnienia. Uczy tańca klasycznego, stretchingu  oraz tańca jazzowego.

Klaudia Hojka

pedagog baletu

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Występowała między innymi na deskach Teatru Wielkiego w przedstawieniach jak „Romeo i Julia”, „Jezioro Łabędzie”, czy „Dziadek do orzechów”. Brała udział m.in. w międzynarodowej wymianie artystycznej z uczniami ze szkoły Ironi Alef School of Arts z Tel Avivu oraz Festiwalu Operowym w Bydgoszczy (występ w „Les Indies Galantes”).

Julia Korbańska

pedagog baletu

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu. Laureatka II miejsca w XVII i finalistka XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku. Otrzymała Wyróżnienie w IV Ogólnopolskich Spotkaniach Młodych Tancerzy (Warszawa 2009). Uczestniczka wielu konkursów, m.in. Classical Dance International Competition (Pekin 2012). Otrzymała Stypendium Ministra Kultury za osiągnięcia artystyczne, stypendium Fundacji Balet Szczecin dla najlepszych uczniów szkół baletowych, oraz nagrodę patronki szkoły dla najlepszej absolwentki. Podczas nauki (2006-2015) odbywała wiele praktyk scenicznych na scenie poznańskiego teatru, występując m.in. w spektaklach Dziadek do orzechów (jako Klara), Jezioro łabędzie, Kopciuszek, Legenda Bałtyku. Od 2015 roku pracuje w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jako koryfejka

Iryna Prakharenka-Kosmowska

pedagog baletu

Tancerka, pedagog, choreograf. Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu z wieloletnim doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym. Ukończyła Państwowy Collage Baletowy w Mińsku na Białorusi. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalność: pedagogika baletowa. Stażystka w Balecie Narodowym Białorusi, tancerka Opera Nova w Bydgoszczy, koryfejka Teatru Wielkiego w Poznaniu, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu. Współpracowała z Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Bałtycką w Gdańsku. Jako tancerka występowała również na wielu innych scenach w kraju jak i za granicą np.: w Niemczech, Danii, Szwajcarii, Luksemburgu czy Chinach. Jako pedagog-korepetytor oraz kierownik baletu współpracowała z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Wykładowca tańca klasycznego na Wydziale Tańca Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Nauczyciel tańca klasycznego w Państwowej Szkole Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. Obecnie pracuje jako nauczyciel Tańca Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu I i II stopnia.

Wiera Szymańska

pedagog contortion

Ukończyła Szkołę Estradową w Moskwie. Przez wiele lat występowała jako artystka cyrkowa w Rosji. Pracowała m.in. w Filharmonii w Permie występując jako tzw. “kobieta-guma”, a także w numerach akrobatycznych i iluzjonistycznych. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczy jogi dla dorosłych. Potrafi nauczyć każdego, jak dbać o siebie, jak w pełni i świadomie kontrolować własne ciało, jak nie bać się ruchu i wysiłku.