Pedagodzy

Anna Niedźwiedź

dyrektor Szkoły

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tancerka Teatru Wielkiego i Muzycznego w Poznaniu. Od 1994 roku pedagog tańca klasycznego, choreograf. Przez 15 lat w założonej przez siebie Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczyła tańca klasycznego również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej prywatnej szkoły baletowej w Poznaniu, która również jako pierwsza w regionie otworzyłą profil niepubliczny realizujący podstawę ministerialną. Fundatorka i przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej oraz Teatru Cortiqué. Twórczyni ponad 30 spektakli baletowych. Jej poszukiwania unikatowych i nowatorskich środków wyrazu scenicznego zaowocowały zamiłowaniem do łączenia akrobatyki artystycznej i tańca klasycznego wraz z wieloma niszowymi dziedzinami sztuki. Inicjatorka “Festiwalu Bajek” w Poznaniu oraz współtwórczyni Poznańskich Spotkań Baletowych. Jej działalność na polu kultury została doceniona poprzez przyznanie nagrody Osobowość Roku 2017 za zajęcie pierwszego miejsca kategorii kultura w Województwie Wielkopolskim.

Liliana Kowalska

mentor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu

Wieloletnia I solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Kierowała zespołem baletowym w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ukończyła Gdańską Szkołę Baletową oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Laureatka licznych nagród miedzy innymi: Medalu 200-lecia Baletu Polskiego oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Była dyrektorem artystycznym w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Beata Wrzosek-Dopierała

pedagog baletu i tańca współczesnego

Wieloletnia solistka Teatru Tańca Baletu Poznańskiego i Teatru Wielkiego w Poznaniu, choreografka w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi, Akademię Muzyczną im F. Chopina w Warszawie. Została nagrodzona Medalem Młodej Sztuki im. Leona Wójcikowskiego, Nagrodą Miasta Poznania dla Młodych Twórców oraz Nagrodą I stopnia za Działalność Artystyczną Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Iwona Ratajczak

pedagog baletu i tańca charakterystycznego

Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu oraz Instytut Sztuki Teatralnej w Moskwie. Choreografka, współtwórczyni dwóch spektakli baletowych, Sędzia Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata w ramach International Dance Organization.
Nagrodzona tytułem Zasłużony Działacz Kultury.

Sandra Napierała

pedagog baletu, taniec jazzowy

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas przebiegu kariery artystycznej na stałe związana była z Operą Nova w Bydgoszczy, a następnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Jako tancerka występowała również na wielu teatralnych scenach w kraju jak i za granicą m. in. w Niemczech i Chinach.

Andrzej Płatek

pedagog baletu i partnerowania

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, którą ukończył w 1984 roku.
W latach 1984-88 był tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, następnie do 1992 roku tańczył w Polskim Teatrze Tańca oraz uczył tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. W 1992 roku został zaangażowany jako solista baletu w Operze Wrocławskiej. Od 1995 roku pracuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jako solista baletu wykreował wiele niezapomnianych partii baletowych jak m.in. „Młynarz” w spektaklu „Trójkątny kapelusz”, „Diabeł” w spektaklu „Pan Twardowski”, czy tytułowa rola
w spektaklu „Grek Zorba”.

Renata Dobkowska

pedagog historii tańca, umuzykalnienia, audycji muzycznych

Ukończyła studia magisterskie w zakresie muzykologii i polonistyki na UAM oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje także neurobiologię (kierunek prowadzony wspólnie przez UAM, AWF, UP i UMed w Poznaniu) oraz realizuje studia doktoranckie w Instytucie Muzykologii UAM. Zainteresowania naukowe łączy z miłością do śpiewu i tańca – odtwórczyni tytułowych ról m. in. Alicji w Krainie Czarów i Królowej Śniegu w spektaklach operowo-baletowych Anny Niedźwiedź do muzyki Gabriela Kaczmarka, śpiewała także w wielu koncertach w duecie z gitarzystą Kacprem Antonim Hepnerem. Swoją wiedzę w zakresie historii tańca i muzyki z pasją przekazuje Uczniom na lekcjach audycji muzycznych, umuzykalnienia oraz historii tańca w NSST.

Agata Pospiech

pedagog tańca ludowego

Zawodowa instruktorka tańca ludowego oraz studentka kierunku edukacja prorozwojowa w Collegium DaVinci w Poznaniu. Na co dzień tańczy w Zespole Folklorystycznym „Wielkopolanie”, w którym prowadziła grupę studencką. Wcześniej tańczyła m.in. w Dziecięcym Zespole Folklorystycznym „Cepelia-Poznań”, Zespole Pieśni i Tańca „Łaniki” oraz Zespole Pieśni i Tańca „Łany” oraz brała udział w licznych konkursach, festiwalach, przeglądach oraz warsztatach tanecznych w Polsce i poza jej granicami (np. na Filipinach, w Indonezji). Prowadzi zajęcia tańca ludowego.

Wiera Szymańska

pedagog contortion

Ukończyła Szkołę Estradową w Moskwie. Przez wiele lat występowała jako artystka cyrkowa w Rosji. Pracowała m.in. w Filharmonii w Permie występując jako tzw. “kobieta-guma”, a także w numerach akrobatycznych i iluzjonistycznych. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczy jogi dla dorosłych. Potrafi nauczyć każdego, jak dbać o siebie, jak w pełni i świadomie kontrolować własne ciało, jak nie bać się ruchu i wysiłku.

Joanna Wabik

pedagog rytmiki, akompaniator

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II ST. Im. W. Żeleńskiego w Krakowie, studiów I stopnia na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu (specjalność: rytmika) oraz Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź akompaniuje do lekcji tańca klasycznego oraz prowadzi zajęcia rytmiki. Współpracowała min. z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Społeczną Szkołą Muzyczną nr 1 im. E. Gordona w Poznaniu oraz Krakowską Akademią Tańca.