Pedagodzy
Anna Niedźwiedź
prezes zarządu, dyrektor kreatywna
Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tancerka Teatru Wielkiego i Muzycznego w Poznaniu. Od 1994 roku pedagog tańca klasycznego, choreograf. Przez 15 lat w założonej przez siebie Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczyła tańca klasycznego również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej prywatnej szkoły baletowej w Poznaniu, która również jako pierwsza w regionie otworzyłą profil niepubliczny realizujący podstawę ministerialną. Fundatorka i przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej oraz Teatru Cortiqué. Twórczyni ponad 30 spektakli baletowych. Jej poszukiwania unikatowych i nowatorskich środków wyrazu scenicznego zaowocowały zamiłowaniem do łączenia akrobatyki artystycznej i tańca klasycznego wraz z wieloma niszowymi dziedzinami sztuki. Inicjatorka “Festiwalu Bajek” w Poznaniu oraz współtwórczyni Poznańskich Spotkań Baletowych. Jej działalność na polu kultury została doceniona poprzez przyznanie nagrody Osobowość Roku 2017 za zajęcie pierwszego miejsca kategorii kultura w Województwie Wielkopolskim.
Iwona Ratajczak
dyrektor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu/pedagog tańca klasycznego i tańca charakterystycznego
Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu oraz Instytut Sztuki Teatralnej w Moskwie. Choreografka, współtwórczyni dwóch spektakli baletowych, Sędzia Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata w ramach International Dance Organization. Nagrodzona tytułem Zasłużony Działacz Kultury.
Sandra Napierała
pedagog tańca klasycznego, tańca jazzowego, współczesnego i charakterystycznego
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Ukończyła studia magisterskie na wydziale: Taniec, specjalizacja: Pedagogika baletowa, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas przebiegu kariery artystycznej na stałe związana była z Operą Nova w Bydgoszczy, a następnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W swojej karierze artystycznej występowała na wielu scenach teatralnych i plenerowych, w kraju jak i za granicą m. in. w Niemczech i Chinach. Spełnia się również w roli choreografa (Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź w Poznaniu) jak i reżysera spektakli (Teatr Cortiqué w Poznaniu).
Anna Süli
koordynator ds. edukacji akrobatycznej; pedagog tańca klasycznego i akrobatyki
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, staż w Studium Cyrkowym w Julinku. Ukończone dwa kierunki: Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, Zarządzanie oświatą w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Pracowała m.in w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Circus Krone w Niemczech, Circuz Renz w Holandii. Laureatka Wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych osiągnięć należy chociażby Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej; Nagroda Prezesa Pro Sinfoniki Alojzego Łuczaka; Nagroda i Wyróżnienie w 42. Turnieju Pro Sinfoniki pt.:”Ach, jak ten duch pięknie gra”. Choreograf i pedagog tańca klasycznego, akrobatyki, akrobatyki aerial, specjalistka w technice aerobiku.
Andrzej Płatek
pedagog tańca klasycznego i partnerowania
Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, którą ukończył w 1984 roku.
W latach 1984-88 był tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, następnie do 1992 roku tańczył w Polskim Teatrze Tańca oraz uczył tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. W 1992 roku został zaangażowany jako solista baletu w Operze Wrocławskiej. Od 1995 roku pracuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jako solista baletu wykreował wiele niezapomnianych partii baletowych jak m.in. „Młynarz” w spektaklu „Trójkątny kapelusz”, „Diabeł” w spektaklu „Pan Twardowski”, czy tytułowa rola
w spektaklu „Grek Zorba”.
Agata Pospiech
pedagog tańca ludowego
Zawodowa instruktorka tańca ludowego. Z tańcem związana od dziecka. Obecnie solistka Zespołu Folklorystycznego Wielkopolanie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Finalistka Ogólnopolskich Turniejów Tańców Polskich, oraz Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich. Prowadziła warsztaty taneczne na Międzynarodowym Festiwalu “Dance XChange” na Filipinach oraz Uniwersytecie Filipińskim Diliman. Jako choreograf zdobyła m.in. I miejsce w I Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym “Tańczmy w ojczystym języku”, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie “Jestem stąd, a nie pamiętam z tego nic”, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie “5 minut dla oberka”, II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie “Hej do Krakusa jadę…”, nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich “Narodowa Pulsacja”. Prowadzi zajęcia tańca ludowego.
Wiera Szymańska
pedagog contortion
Ukończyła Szkołę Estradową w Moskwie. Przez wiele lat występowała jako artystka cyrkowa w Rosji. Pracowała m.in. w Filharmonii w Permie występując jako tzw. “kobieta-guma”, a także w numerach akrobatycznych i iluzjonistycznych. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczy jogi dla dorosłych. Potrafi nauczyć każdego, jak dbać o siebie, jak w pełni i świadomie kontrolować własne ciało, jak nie bać się ruchu i wysiłku.
Viktor Davydiuk
pedagog współpracujący tańca klasycznego i współczesnego
Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Charkowie i Białoruską Państwową Średnią Szkołę Choreografii, w klasie Urana Azimova. W sierpniu 2007 roku podjął pracę na stanowisku solisty baletu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, a następnie solisty Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym stworzył partie m.in. w spektaklach: La Sylphide (chor. A. Bournonville), Niebezpieczne związki (chor. K. Pastor), czy Things I Told Nobody (chor. I. Galili). Od 2014 roku pełni funkcję pedagoga a od 2016 – asystent choreografa w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź jest pedagogiem tańca klasycznego i współczesnego.
Kateryna Stasevych
pedagog tańca klasycznego
Dyplomowany choreograf. Absolwentka Wyższej Szkoły Kultury i Sztuki m. Dnipro. Specjalność “Сhoreografia ludowa, instruktor dziecięcych grup choreograficznych”. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Kijowie, specjalność: „Сhoreografia”. Specjalista w zakresie klasyczna choreografia, współczesna choreografia, taniec ludowy. Pracowała w Teatrze Dramatu Muzycznego im. Lesi Ukrainki jako tancerka baletowa. Występowała zarówno na Ukrainie, jak i za granicą. Podczas pracy w teatrze wykładała w szkole baletowej przy teatrze. Jej uczennice zdobywały liczne nagrody w międzynarodowych konkursach choreograficznych. Kocha balet i klasyczną choreografię. Popularyzuje sztukę baletową i chce zaszczepić miłość do tańca klasycznego zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Angelika Kaczmarek
pedagog tańca klasycznego
Tancerka, pedagog tańca, choreograf, instruktor pilates i barre au sol. Dwukrotna finalista Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Gdańsku w latach 1993 i 1995r. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Absolwentka studiów wyższych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogika baletowa. Od 1995r. solistka w Teatrze Wielkim w Poznaniu, (główne role Odetta-Odylia w „Jeziorze Łabędzim” oraz Mirta w „Giselle”) Od 1997r. solistka w Polskim Teatrze Tańca (główne role w „Romeo i Julii” M. de Tourvel „Niebezpiecznych związkach”). Tancerka „The Broadway Phantasy Musical Gala” objazdowego musicalu z międzynarodową obsadą- trasa europejska, z którym występowała na scenach m.in. Niemiec, Holandii, Belgii i Szwajcarii.
Jagoda Buczkowska
pedagog akrobatyki i acrodance
Instruktor gimnastyki artystycznej oraz pilatesu na matach. Ukończyła licencjat na kierunku pedagogika wczesnoszkolna
i przedszkolna na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Brała udział w certyfikowanych przez Polski Związek Gimnastyczny szkoleniach tj.: stretching, rozgrzewka, trening motoryczny i siłowy w sportach gimnastycznych, trening motoryczny tancerzy level 1. oraz 2. Posiada klasę mistrzowską w gimnastyce artystycznej. Mistrzyni Polski w układzie z maczugami, wicemistrzyni Polski w układzie z obręczą, zdobywczyni trzeciego miejsca na mistrzostwach Polski w układzie z piłką. W latach 2011-2015 była członkinią kadry narodowej. Wielokrotna medalistka na arenie międzynarodowej. Obecnie artystyczne umiejętności prezentuje na scenie teatru Cortiqué
Łukasz Banach
pedagog akrobatyki/artysta cyrkowy
Akrobata, żongler, od siedemnastu lat trenuje gimnastykę sportową, wielokrotny finalista mistrzostw Polski w tej dziedzinie. Aktor Teatru Ludowego w Krakowie, współpracuje z Operą Krakowską. Jeździ na monocyklu, chodzi po linie, spaceruje na szczudłach, żongluje piłkami, obręczami, maczugami, kręci diabolo i flowerstickami, tańczy z ogniem. Wielokrotnie prowadził warsztaty teatralne, kuglarskie i akrobatyczne na terenie całej Polski oraz za granicą – dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Przekonany do idei kultury otwartej, wychodzącej do ludzi, anektującej przestrzeń publiczną.