Pedagodzy

Anna Niedźwiedź

dyrektor Szkoły

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tancerka Teatru Wielkiego i Muzycznego w Poznaniu. Od 1994 roku pedagog tańca klasycznego, choreograf. Przez 15 lat w założonej przez siebie Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczyła tańca klasycznego również dzieci niesłyszące. Założycielka pierwszej prywatnej szkoły baletowej w Poznaniu, która również jako pierwsza w regionie otworzyłą profil niepubliczny realizujący podstawę ministerialną. Fundatorka i przewodnicząca rady nadzorczej Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej oraz Teatru Cortiqué. Twórczyni ponad 30 spektakli baletowych. Jej poszukiwania unikatowych i nowatorskich środków wyrazu scenicznego zaowocowały zamiłowaniem do łączenia akrobatyki artystycznej i tańca klasycznego wraz z wieloma niszowymi dziedzinami sztuki. Inicjatorka “Festiwalu Bajek” w Poznaniu oraz współtwórczyni Poznańskich Spotkań Baletowych. Jej działalność na polu kultury została doceniona poprzez przyznanie nagrody Osobowość Roku 2017 za zajęcie pierwszego miejsca kategorii kultura w Województwie Wielkopolskim.

Liliana Kowalska

mentor Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu

Wieloletnia I solistka Teatru Wielkiego w Łodzi. Kierowała zespołem baletowym w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ukończyła Gdańską Szkołę Baletową oraz Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Laureatka licznych nagród miedzy innymi: Medalu 200-lecia Baletu Polskiego oraz Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Była dyrektorem artystycznym w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Beata Wrzosek-Dopierała

pedagog baletu i tańca współczesnego

Wieloletnia solistka Teatru Tańca Baletu Poznańskiego i Teatru Wielkiego w Poznaniu, choreografka w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi, Akademię Muzyczną im F. Chopina w Warszawie. Została nagrodzona Medalem Młodej Sztuki im. Leona Wójcikowskiego, Nagrodą Miasta Poznania dla Młodych Twórców oraz Nagrodą I stopnia za Działalność Artystyczną Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Iwona Ratajczak

pedagog baletu i tańca charakterystycznego/koordynator Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Poznaniu

Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu oraz Instytut Sztuki Teatralnej w Moskwie. Choreografka, współtwórczyni dwóch spektakli baletowych, Sędzia Mistrzostw Polski i Mistrzostw Świata w ramach International Dance Organization. Nagrodzona tytułem Zasłużony Działacz Kultury.

Sandra Napierała

pedagog baletu, taniec jazzowy

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki Baletu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas przebiegu kariery artystycznej na stałe związana była z Operą Nova w Bydgoszczy, a następnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Jako tancerka występowała również na wielu teatralnych scenach w kraju jak i za granicą m. in. w Niemczech i Chinach.

Anna Süli

pedagog baletu i akrobatyki

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, staż w Studium Cyrkowym w Julinku. Ukończone  dwa kierunki: Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, Zarządzanie oświatą w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. Pracowała m.in w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Circus Krone w Niemczech, Circuz Renz w Holandii. Laureatka Wielokrotnie nagradzana. Do najważniejszych osiągnięć należy chociażby  Nagroda Prezydenta Miasta Poznania za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i organizacyjnej; Nagroda Prezesa Pro Sinfoniki Alojzego Łuczaka; Nagroda i Wyróżnienie w 42. Turnieju Pro Sinfoniki pt.:”Ach, jak ten duch pięknie gra”. Choreograf i pedagog tańca klasycznego, akrobatyki, akrobatyki aerial, specjalistka w technice aerobiku.

Andrzej Płatek

pedagog baletu i partnerowania

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, którą ukończył w 1984 roku.
W latach 1984-88 był tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, następnie do 1992 roku tańczył w Polskim Teatrze Tańca oraz uczył tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu. W 1992 roku został zaangażowany jako solista baletu w Operze Wrocławskiej. Od 1995 roku pracuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jako solista baletu wykreował wiele niezapomnianych partii baletowych jak m.in. „Młynarz” w spektaklu „Trójkątny kapelusz”, „Diabeł” w spektaklu „Pan Twardowski”, czy tytułowa rola
w spektaklu „Grek Zorba”.

Dobrochna Figuła

pedagog baletu

Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, tańczyła w spektaklach Teatru Wielkiego w Poznaniu („Dziadek do orzechów”, „Pan Twardowski”, „Faust”, „Romeo i Julia”). W spektaklu “Cylia” wystawianym w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź kreowała tytułową postać Cylii.

Absolwentka politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz studentka pedagogiki baletu na Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi.

Renata Dobkowska

pedagog historii tańca, umuzykalnienia, audycji muzycznych

Ukończyła studia magisterskie w zakresie muzykologii i polonistyki na UAM oraz Podyplomowe Studia Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie studiuje także neurobiologię (kierunek prowadzony wspólnie przez UAM, AWF, UP i UMed w Poznaniu) oraz realizuje studia doktoranckie w Instytucie Muzykologii UAM. Zainteresowania naukowe łączy z miłością do śpiewu i tańca – odtwórczyni tytułowych ról m. in. Alicji w Krainie Czarów i Królowej Śniegu w spektaklach operowo-baletowych Anny Niedźwiedź do muzyki Gabriela Kaczmarka, śpiewała także w wielu koncertach w duecie z gitarzystą Kacprem Antonim Hepnerem. Swoją wiedzę w zakresie historii tańca i muzyki z pasją przekazuje Uczniom na lekcjach audycji muzycznych, umuzykalnienia oraz historii tańca w NSST.

Agata Pospiech

pedagog tańca ludowego

Zawodowa instruktorka tańca ludowego oraz studentka kierunku edukacja prorozwojowa w Collegium DaVinci w Poznaniu. Na co dzień tańczy w Zespole Folklorystycznym „Wielkopolanie”, w którym prowadziła grupę studencką. Wcześniej tańczyła m.in. w Dziecięcym Zespole Folklorystycznym „Cepelia-Poznań”, Zespole Pieśni i Tańca „Łaniki” oraz Zespole Pieśni i Tańca „Łany” oraz brała udział w licznych konkursach, festiwalach, przeglądach oraz warsztatach tanecznych w Polsce i poza jej granicami (np. na Filipinach, w Indonezji). Prowadzi zajęcia tańca ludowego.

Wiera Szymańska

pedagog contortion

Ukończyła Szkołę Estradową w Moskwie. Przez wiele lat występowała jako artystka cyrkowa w Rosji. Pracowała m.in. w Filharmonii w Permie występując jako tzw. “kobieta-guma”, a także w numerach akrobatycznych i iluzjonistycznych. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź uczy jogi dla dorosłych. Potrafi nauczyć każdego, jak dbać o siebie, jak w pełni i świadomie kontrolować własne ciało, jak nie bać się ruchu i wysiłku.