Balet - czy warto zapisać dziecko?
Balet – czy warto zapisać dziecko? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, opowiemy Wam historię Basi. Kiedy Basia była dzieckiem, zaczęła przyjmować leki na silną alergię i astmę. Po paru miesiącach zaczęła przybierać na wadze. Rodzice martwili się, że córka nie uprawia żadnego sportu, a leki cały czas będą powodowały, że waga Basi będzie rosnąć.
W małym miasteczku, w którym mieszka Basia, powstała szkoły tańca. Rodzice postanowili, zapisać ją na balet. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny. Po jakimś czasie Basia zaczęła tracić na wadze, ale zyskała coś więcej! Co to było? Zaraz się dowiecie!
Balet – czy jest dla wszystkich?
Tak, jest dla wszystkich. Oczywiście oprócz przypadków, w których nie można ćwiczyć ze względów zdrowotnych. Są również miejsca, w których bardzo restrykcyjnie podchodzi się do kwestii predyspozycji i cech fizycznych dzieci, ale w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź ważna jest pasja i chęć rozwoju. Predyspozycje i naturalny talent oczywiście pomagają w rozwoju tancerza i dzieci, które wykazują takie cechy kierowane są od razu na profil zawodowy naszej szkoły, ale o tym za chwilę.
Balet dla dzieci w Poznaniu
Wróćmy na chwilę do Basi. Dziewczynka zaczęła chodzić na balet w wieku dziesięciu lat. Główną motywacją rodziców było to, żeby dziecko zaczęło uprawiać sport, a balet wydawał się świetnym pomysłem. Basi nie sprawiały trudności ćwiczenia rozciągające, a pani pedagog bardzo ją chwaliła. Miała jednak problem z nauką choreografii. Ciężko było jej łączyć różne elementy, a występy na koniec roku szkolnego, chociaż były wielkim przeżyciem, zawsze ją trochę stresowały. Basia chodziła na balet dla dzieci przez 4 lata.
- W tym czasie poznała nowych przyjaciół
- Wzięła ze swoją grupą udział w kilku turniejach tańca i kilka razy wyjechała na kolonie artystyczne organizowane przez nauczycielkę baletu.
- Przestała się garbić, dbała o wyprostowaną sylwetkę i zrzuciła wagę
- Im więcej było występów i konkursów, tym bardziej nabywała pewności siebie
To właśnie te dodatkowe korzyści z udziału w zajęciach baletowych, o których rodzice Basi nie zdawali sobie sprawy.
Balet dla młodzieży w Poznaniu
Balet dla młodzieży? Zajęcia dla pasji można zacząć w każdym wieku. Nieprawdą jest, że w tym wieku niczego już się nie da nauczyć. Oczywiście na zawodową karierę sceniczną może być już za późno, ale nie każde dziecko marzy o karierze zawodowego tancerza.
- W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź mogą zacząć naukę również dzieci od 12 roku życia. Biorą udział w spotkaniu rekrutacyjnym i kierowane są do odpowiedniej klasy.
- Dzieci, które chcą kontynuować naukę (na przykład kiedyś trenowały, lub zmieniają szkołę), kierowane są na profil zawodowy.
Dla uczniów powyżej 12 roku życia tworzone są w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź klasy o profilach artystycznych, w których oprócz tańca klasycznego, młodzież uczy się:
- akrobatyki,
- tańca klasycznego,
- tańca jazzowego,
- tańca musicalowego,
- czy tańca współczesnego
Efekty edukacji uczniowie prezentują podczas spektakli wystawianych w Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź!
Balet dla dzieci w Poznaniu
Basia jest już dorosła, jednak pewne nawyki związane z nauką baletu pozostały jej do dziś.
- Wciąż dba o prawidłową sylwetkę, lubi ćwiczyć i nie boi się nowych wyzwań
- Umiejętność pracy w grupie i doświadczenie z występami przed publicznością przydają się jej w pracy zawodowej
Balet dla dzieci to nie tylko zadbanie o dawkę ruchu, ale coś ważniejszego, co zostanie z dzieckiem na długie lata. Przykład Basi pokazuje, że im więcej jest doświadczeń związanych z nauką w grupie i występami przed publicznością, tym mniejszy jest stres i trema przy kolejnych wyzwaniach. Dlatego właśnie w 2017 roku swoją działalność rozpoczął Teatr Cortiqué, który otworzył nowy rozdział w działalności edukacyjnej Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.
- W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź dzieci mają na co dzień możliwość praktykowania na prawdziwej scenie teatralnej – w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź.
- Dzięki występom na scenie uczniowie uczą się samodzielności, odpowiedzialności za cały zespół, nabywają pewności siebie i samodyscypliny.
- Występy na scenie są dodatkową motywacją do skuteczniejsze pracy nad sobą, co przekłada się na sukcesy w innych dziedzinach życia!
Jeśli zastanawiacie się, czy warto zapisać dziecko na balet, to pamiętajcie, że to nie tylko doskonalenie techniki i ćwiczenia w sali baletowej. To wielka radość, pasja, okazja do pokonywania swoich słabości i odkrywania umiejętności i talentów dziecka!