Balet - czy warto zapisać dziecko?

Balet – czy warto zapisać dziecko? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, opowiemy Wam historię Basi. Kiedy Basia była dzieckiem, zaczęła przyjmować leki na silną alergię i astmę. Po paru miesiącach zaczęła przybierać na wadze. Rodzice martwili się, że córka nie uprawia żadnego sportu, a leki cały czas będą powodowały, że waga Basi będzie rosnąć.

W małym miasteczku, w którym mieszka Basia, powstała szkoły tańca. Rodzice postanowili, zapisać ją na balet. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny. Po jakimś czasie Basia zaczęła tracić na wadze, ale zyskała coś więcej! Co to było? Zaraz się dowiecie! 

dlaczego warto zapisać dziecko na balet?

Balet – czy jest dla wszystkich?

Tak, jest dla wszystkich. Oczywiście oprócz przypadków, w których nie można ćwiczyć ze względów zdrowotnych. Są również miejsca, w których bardzo restrykcyjnie podchodzi się do kwestii predyspozycji i cech fizycznych dzieci, ale w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź ważna jest pasja i chęć rozwoju. Predyspozycje i naturalny talent oczywiście pomagają w rozwoju tancerza i dzieci, które wykazują takie cechy kierowane są od razu na profil zawodowy naszej szkoły, ale o tym za chwilę. 

Balet w poznaniu to również edukacja zawodowa

 

Balet dla dzieci w Poznaniu

Wróćmy na chwilę do Basi. Dziewczynka zaczęła chodzić na balet w wieku dziesięciu lat. Główną motywacją rodziców było to, żeby dziecko zaczęło uprawiać sport, a balet wydawał się świetnym pomysłem. Basi nie sprawiały trudności ćwiczenia rozciągające, a pani pedagog bardzo ją chwaliła. Miała jednak problem z nauką choreografii. Ciężko było jej łączyć różne elementy, a występy na koniec roku szkolnego, chociaż były wielkim przeżyciem, zawsze ją trochę stresowały. Basia chodziła na balet dla dzieci przez 4 lata.

 • W tym czasie poznała nowych przyjaciół
 • Wzięła ze swoją grupą udział w kilku turniejach tańca i kilka razy wyjechała na kolonie artystyczne organizowane przez nauczycielkę baletu.
 • Przestała się garbić, dbała o wyprostowaną sylwetkę i zrzuciła wagę
 • Im więcej było występów i konkursów, tym bardziej nabywała pewności siebie

To właśnie te dodatkowe korzyści z udziału w zajęciach baletowych, o których rodzice Basi nie zdawali sobie sprawy.

Balet dla młodzieży w Poznaniu

Balet dla młodzieży? Zajęcia dla pasji można zacząć w każdym wieku. Nieprawdą jest, że w tym wieku niczego już się nie da nauczyć. Oczywiście na zawodową karierę sceniczną może być już za późno, ale nie każde dziecko marzy o karierze zawodowego tancerza.

balet w poznaniu

 1. W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź mogą zacząć naukę również dzieci od 12 roku życia. Biorą udział w spotkaniu rekrutacyjnym i kierowane są do odpowiedniej klasy.
 2. Dzieci, które chcą kontynuować naukę (na przykład kiedyś trenowały, lub zmieniają szkołę), kierowane są na profil zawodowy. 

Dla uczniów powyżej 12 roku życia tworzone są w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź klasy o profilach artystycznych, w których oprócz tańca klasycznego, młodzież uczy się:

 •  akrobatyki,
 •  tańca klasycznego,
 •  tańca jazzowego,
 • tańca musicalowego,
 • czy tańca współczesnego

Efekty edukacji uczniowie prezentują podczas spektakli wystawianych w Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź!

Balet dla dzieci w Poznaniu

Basia jest już dorosła, jednak pewne nawyki związane z nauką baletu pozostały jej do dziś.

 • Wciąż dba o prawidłową sylwetkę, lubi ćwiczyć i nie boi się nowych wyzwań
 • Umiejętność pracy w grupie i doświadczenie z występami przed publicznością przydają się jej w pracy zawodowej

Balet dla dzieci to nie tylko zadbanie o dawkę ruchu, ale coś ważniejszego, co zostanie z dzieckiem na długie lata. Przykład Basi pokazuje, że im więcej jest doświadczeń związanych z nauką w grupie i występami przed publicznością, tym mniejszy jest stres i trema przy kolejnych wyzwaniach. Dlatego właśnie w 2017 roku swoją działalność rozpoczął Teatr Cortiqué, który otworzył nowy rozdział w działalności edukacyjnej Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.

taniec poznań

 • W Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź dzieci mają na co dzień możliwość praktykowania na prawdziwej scenie teatralnej – w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź. 
 • Dzięki występom na scenie uczniowie uczą się samodzielności, odpowiedzialności za cały zespół, nabywają pewności siebie i samodyscypliny. 
 • Występy na scenie są dodatkową motywacją do skuteczniejsze pracy nad sobą, co przekłada się na sukcesy w innych dziedzinach życia! 

Jeśli zastanawiacie się, czy warto zapisać dziecko na balet, to pamiętajcie, że to nie tylko doskonalenie techniki i ćwiczenia w sali baletowej. To wielka radość, pasja, okazja do pokonywania swoich słabości i odkrywania umiejętności i talentów dziecka!